24/7 NONSTOP +421915443760

Asi každý z nás tuší, aký nepríjemný vie byť stret s bodavým hmyzom. O to viac ak sa osy zahniezdia priamo u Vás na streche. Strešné konštrukcie sú ideálnym miestom pre život rôznych škodcov. Suché a teplé miesta poskytujú útočisko kunám, hlodavcom, vtákom a v neposlednom rade hmyzu.

Okrem drevokazného hmyzu, ktorého likvidácia je v prípade výskytu v strešnej konštrukcií nevyhnutná sa najčastejšie stretávame s osami, sršňami a včelami. Bodavý hmyz vyvoláva u ľudí rešpekt. V niektorých prípadoch môže byť alergická reakcia fatálna.

Ako rozoznať s kým máme dočinenia?

Včely, osy a sršne patria do radu blanokrídlovcov. Majú tri páry nôh a dva páry krídel, počas vývoja prechádzajú štyrmi štádiami: vajíčko, larva, kukla a dospelý jedinec. Včely majú žihadlo ukončené háčikom a slúži výhradne na obranu. Po bodnutí ostáva žihadlo v rane a jedinec následne umiera. Osy a sršne majú hladké žihadlo prispôsobené na lov a pri útoku sú ho schopné  použiť viac krát.

Včely sa živia nektárom a peľom, ktorý zbierajú z rastlín pri opeľovaní. Žijú v spoločenstvách v rôznych dutinách a úľoch. Budujú si sústavy voskových plástov, kde si zhromažďujú nazbieraný nektár. Zimu prečkávajú zaviečkované v úľoch. Okrem kráľovnej zimu prežije iba zopár robotníc, ktoré žijú zo zásob vytvorených počas roka. Ich prínos pre spoločnosť je opeľovanie rastlín, tvorba medu a sprievodných produktov (vosk, propolis, včelí jed).

Osy

Rovnako ako včely žijú v spoločenstvách. Hniezda si stavajú z bučiny, vakovitého tvaru, umiestnené na suchých miestach. Dospelé osy sa živia nektárom a prezretým ovocím. Napriek tomu sú prínosné najmä tým, že lovia množstvo menšieho hmyzu, múch a húseníc, ktorými po rozžutí kŕmia svoje larvy. Narozdiel od včiel zimu prečká iba osia kráľovná.

Sršne

Život sršňa je veľmi podobný. Kolónie na čele s kráľovnou si stavajú hniezda v strechách a dutinách stromov. Robotnice sú neplodné a ich úlohou je zabezpečovať potravu a stavať hniezda. Larvy sú kŕmené hmyzom, predovšetkým muchami a osami. Dospelé jedince sa živia nektárom a šťavou z ovocia. Zásoby si nevytvárajú, nakoľko zimu prežije iba oplodnená kráľovná, ktorá na jar  zakladá novú kolóniu. Hniezdo stavajú iba na jednu sezónu, zvyčajne s príchodom zimy hniezdo zanikne. Nová kolónia si vytvorí nové hniezdo.

Ako sa zbaviť ôs a sršňov?

Osy ani sršne nie sú útočné, napriek tomu vie byť ich prítomnosť často nepríjemná. Ak sa usídlili vo vašej blízkosti včely obráťte sa na včelárov, ktorí Vám pomôžu spoločenstvo presťahovať. Pri likvidácií osieho alebo sršnieho hniezda je podstatou odstrániť kráľovnú. Zásahy sa vykonávajú aplikáciou insekticídu vo forme aerosólu. Pre vyššiu efektivitu zásahu sa vykonávajú skoro ráno predtým ako začnú vylietavať robotnice z hniezda alebo po západe slnka, keď sa kolónia vráti späť.

Prevencia alebo ako spolunažívať

Určite urobíte dobre, ak vykonáte opatrenia, ktorými nebudete lákať tento hmyz k svojim príbytkom. Ak vám bude na záhrade dozrievať ovocie, nepripustite, aby poškodené, nahnité a nakvasené plody ostávali pod stromami. Ak máte psy alebo mačky, nikdy nenechávajte zvyšky ich potravy v miskách. Sú veľmi rýchlou alternatívou potravy pre osy a sršne, ktorú veľmi rady využijú.

Neodporúčame zabíjať jednotlivé osy alebo sršne. Po smrti totiž tento hmyz uvoľňuje látky, ktoré signalizujú ostatným, že v blízkosti je nebezpečenstvo. Môžu priletieť a začať útočiť. Tento hmyz neprovokujte a zbytočne nenaháňajte. Podráždite ho a vyvoláte útočnú reakciu.

začať konverzáciu
zákaznícka podpora
Potrebujete poradiť?