24/7 NONSTOP +421915443760

Vstávate ráno z postele doštípaný, ale neviete určiť pôvod týchto štípancov? Možno sú za to zodpovedné práve ploštice. Ak sa u Vás vyskytli ploštice, nie je dôvod na paniku či hanbu. Ploštica si svojho hostiteľa nevyberá na základe žiadnych hygienických ani ekonomických štandardov.

Miesta s vysokou fluktuáciou obyvateľstva ako hotely, hostely, Airbnb, ale aj prostriedky hromadnej dopravy môžu byť útočiskom tohto parazita. Druhý najčastejsí spôsob je prielez z okolitých bytov pri nesprávnom alebo nedôsledne vykonanom zásahu. Ploštica posteľná je parazit žijúci spravidla v tesnej blízkosti hostiteľa. Hniezda sa zvyčajne nachádzaju priamo v posteli alebo nábytku v blízkom okolí. Obrazy, nočné stolíky a elektrické zástrčky sú u ploštíc obzvlášť obľúbené. Ploštica posteľná prechádza za svoj život viacerými fázami vývoja k dospelému jedincovi a zanecháva za sebou kožné zvleky. Práve tieto sú často ukazovateľom výskytu ploštice v byte. Profesionálna obhliadka a monitoring priestoru je základný krok pre zistenie rozsahu a závažnosti zamorenia.

Zoznámte sa: Ploštica posteľná

Ploštica je malý, plochý, bezkrídly hmyz. Živý sa výhradne saním krvy. Dospelé jedince sú približne 5mm veľké tmavohnedej farby. Ploštica je svetloplachá a aktívna najmä v noci a skorých ranných hodinách (vrchol aktivity dosahuje medzi 4. a 6. hodinou ráno), preto často nemusíte jej prítomnosť spozorvať včas.
Samička ploštice je schopná po oplodnení klásť vajíčka po celý život. V závislosti od podmienok v akých ploštica prežíva je schopná naklásť za život až 500 vajíčok. Ak nemá vhodné podmienky dokáže hybernovať a čakať na hostiteľa bez potravy aj viac ako rok, alebo migruje za potravou ďalej.
Od vyliahnutia po dospelosť prejde piatimi larválnymi štádiami. Vo vhodných životných podmienkach (teplota prostredia a dostupnoť potravy) trvá každé jedno štádium približne týždeň. Po uplynutí tohto času sa larva zvlieka až kým nedovŕši dospelosť. Tento cyklus trvá od štyroch do šiestich týždňov. Dospelá ploštica potom kladie dve až štyri vajíčka denne. Vajíčka ploštice kladie samička na tmavé, ťažko dostupné miesta v štrbinách a spojoch alebo hlobko v nábytku. Sú iba 1mm veľké bielej farby. Povrch tvorí lepkavá membrána zabezpečujúca bezpečné uchytenie vajíčka. Po uplynutí 6-17 dní sa z vajíčka vyliahne larva schopná sania krvi.
Keďže sa ploštica chodí nacicať iba raz za 5 dní, je bežné nepripisovať zo začiatku sporadicky sa vyskytujúcim štípancom veľký dôraz. Včasná diagnostika a monitoring dokážu odhaliť výskyt ploštíc už v počiatočných štádiách. Štípance sa najčastejšie vyskytujú v zhlukoch alebo línií na miestach ktoré niesú prekryté oblečením (horné/dolné končatiny, krk, tvár), pod oblečenie zaliezajú len sporadicky. Alergická reakcia na uštipnutie plošticou sa u niektorých ľudí nemusí vôbec prejaviť, vo váčšine prípadov sa jedná o štípance veľmi podobné tým od komára. Pri ľuďoch s oslabenou imunitou a alergikoch sa môžu vyskytnúť v okolí miesta vpichu ložiská ekzému, opuchy až horúčky.

 

Zásah proti plošticiam

Ak sa potvrdí, že máte ploštice, prichádza na rad represívny zásah. Pri dezinskecií ploštíc je vhodné dobre zvážit formu a postup zásahu. Odporúčame nechať tento proces vždy na profesionáne firmy zaoberajúce sa likvidáciou hmyzu a to z nasledujúcich dôvodov:

Prípravky voľne dostupné na komerčné použitie neobsahujú dostatočné množstvo účinných látok. Pokiaľ sa vám nepodarí plošticu zasiahnuť napriamo, nebudú tieto prípravky účinné. Riskujete možnosť vytlačenia ploštíc ďalej do objektu. Nesprávne vykonaný zásah proti plošticiam, može mať za násedok zamorenie celého bytového domu a komplikuje následné práce. Komplikuje sa proces dezinsekcie a pri nedodržaní odporúčaní a postupov nieje možné uplatniť si záruku v prípade opätovného výskytu.

Pred samotným zásahom je veľmi dôležité správne priestor pripraviť.

  • Demontovať nábytok v mieste výskytu (posteľ, police, nočné stolíky..)
    zabezpečiť priechodnosť objektu tak, aby bolo možné aplikovať prípravok čo najekeftívnejšie
    Odniesť z miesta zásahu domácich miláčikov a uschovať ich veci tak, aby neboli ohrození z dôvodu kontaktu alebo požitia prípravkov.
  • Počas zásahu a po ňom nieje umožnené zostať v objekte! Z dôvodu dráždivosti prípravkov odporúčame nechať prípravok aspoň 3 hodiny po aplikácií uschnúť a následne po príchode do objektu dôkladne vyvetrať priestory.
  • Postrek je nutné viac krát opakovať v závislosti od dĺžky a rozsiahlosti výskytu ako aj od samotných podmienok pre vykonanie zásahu. Vždy sa snažíme minimalizovať počet zásahov avšak pre úplné zbavenie sa ploštíc sa zásahy vykonávajú dva až tri krát. Dôvodom je životný cyklus ploštice. Vajíčka schované v nábytku nezasiahnuté účinnou látkou sú ďalej aktívne a schopné liahnuť sa. Interval opakovaných zásahov je 1-2 týždne.

Nechemické a kombinované zásahy proti plošticiam

Nechemické zásahy proti plošticiam spočívajú v aplikácií suchej pary. Metódu používame najmä v domácnostiach s malými deťmi, neodporúčame však tento postup pri vyššom stupni zamorenia.Kombinovaný zásah spočíva v kombinácií chemického postreku a fyzikálnych metód likvidácie ploštíc. O vhodnej alternatíve a postupe zásahu vo vašom objekte Vás vždy vopred informujeme na základe obhliadky.

Sme certifikovaná spoločnosť a máme bohaté skúsenosti s dezinsekciou ploštíc. Ceny a ďalšie informácie nájdete na tomto linku.

 

 

začať konverzáciu
zákaznícka podpora
Potrebujete poradiť?