24/7 NONSTOP +421915443760

Ploštice radíme medzi malý, plochý a zároveň bezkrídly hmyz. Ploštice sa môžu objaviť vo vašom príbytku a spoznáte ich podľa týchto ukazovateľov. Prvá vec, ktorá vám môže naznačovať, že máte vo svojom príbytku ploštice môže byť to, že sa z postele budíte doštípaný. Ak práve nie je sezóna komárov, prípadne sa vám to nepodobá na štípance od komárov a neviete aký by mohol byť pôvod štípancov, môžu to byť práve spomínané ploštice. Samozrejme, ploštice v byte či v dome nie sú hanbou a je dobré to riešiť okamžite potom, ako zistíte, že by mohlo ísť práve o tento druh hmyzu. 

Tohto parazita rovnako, ako aj mnohé iné likvidujeme dezinsekciou. Aký je rozdiel medzi dezinsekciou a deratizáciou? Deratizácia je proces, ktorý potrebujete, ak vás vo vašich priestoroch trápia hlodavce. Či už ide o myši, alebo potkany, deratizér sa o to postará. Pokiaľ ide o dezinsekciu, tú potrebujete ak vás trápia ploštice, šváby či mravce tam, kde by byť nemali. Preto, ak máte v dome, byte či v chate problém s hmyzom, dokonca aj okrídleným, akým je osa, alebo sršeň, volajte na pomoc odborníkov, ktorí robia dezinsekciu. My vám vieme ponúknuť profesionálnu dezinsekciu, deratizáciu a v neposlednom rade aj dezinfekciu. Viac o rozdieloch medzi deratizáciou a dezinsekciou nájdete v našom článku o tom, kedy potrebujete dratizáciu a kedy zas dezinsekciu.

Kde sa vyskytujú ploštice a ako ich nájsť?

Najčastejšie miesta, kde sa tento hmyz vyskytuje sú hotelové izby, AirBnB, verejná doprava či iné miesta, s veľkou hustotou výskytu obyvateľstva. Ploštice si nevyberajú svojich hostiteľov na základe hygienických návykov, preto sa netreba spoliehať na to, že v hygienicky čistej domácnosti sa tento parazit nemôže vyskytnúť. Často sa do vášho bytu môžu dostať tak, že si ich prinesiete, ako sme už spomenuli z MHD či z hotela. Rovnako tak vedia preniknúť zo susedných bytov, kde sa vyskytujú a boli nesprávne, prípadne neboli vôbec likvidované. Následne sa objavia vo vašej posteli. Tak ako už vyplýva z ich pomenovania, vyskytujú sa v tesnej blízkosti svojho hostiteľa. Ploštica posteľná sa môže usadiť vo vašej posteli, v nočnom stolíku, v štrbinách obrazu či v elektrickej zásuvke a podobne. 

Čo hľadajú ľudia a nefunguje to?

Pri výskyte ploští sa ľudia zväčša obrátia na babské tipy, ako sa zbaviť tohto parazita. Žiaden z tipov, ako napríklad sprej na ploštice, ocot, biolit, pasce, bylinky na zabránenie výskytu a prirodzení nepriatelia v podobe pavúkov či iného hmyzu nie sú účinné. V prípade výskytu tohto parazita vám ostáva jediné efektívne riešenie – profesionálna dezinsekcia. Existujú dva tipy profesionálnej dezinsekcie ploštíc a určite si o nich niečo povieme, no najprv si odpovedzme na základnú otázku, prečo sa vôbec obrátiť na profesionálne dezinsekčné služby?

Prečo kontaktovať profesionálov?

Profesionálne dezinsekčné služby majú bohaté skúsenosti s týmto parazitom a dokážu ho rozpoznať podľa niekoľkých ukazovateľov. Prvým z nich je to, že ploštica počas svojho života prechádza rôznymi fázami a necháva po sebe kožné zvleky. Skúsení profesionáli vedia tieto zvleky vyhľadať a určiť, či sa ploštice vyskytujú, alebo nevyskytujú vo vašom byte či v dome. Ak sa potvrdí, že sa vo vašom príbytku vyskytujú ploštice posteľné, okamžite začína represívny zásah. Pri tejto činnosti je dobre zvážiť, v akom rozsahu a akým spôsobom postupovať pri ich likvidácii, aby bola dezinsekcia stopercentná a čo najviac a najrýchlejšie účinná. Dôvodom, prečo osloviť profesionálov je to, že voľne dostupné prostriedky na likvidáciu týchto škodcov bývajú často málo efektívne a výsledky podomáckej dezinsekcie spravidla nemajú požadované účinky. Výsledkom je, že máte doštípané telo od ploštíc, o niečo menej peňazí, ktoré ste minuli na voľne dostupné prostriedky a v konečnom dôsledku ste len stratili čas, pretože napokon spravidla oslovíte profesionálov, ktorí vás ploštíc zbavia efektívne a správne. Navyše nesprávnou dezinsekciou riskujete premorenie ploštíc v celom bytovom dome, čo môže spôsobiť ešte rozsiahlejšie škody. 

Ako prebieha dezinsekcia ploštíc

Na začiatku je dobré vedieť, čo treba robiť pred samotným zásahom. Najdôležitejšia je totiž príprava, ktorá pozostáva z demontáže všetkého nábytku na mieste, kde sa ploštice vyskytli. To znamená, dať nábytok do stavu, aby bola dezinsekcia čo najviac efektívna a  aby prípravok zasiahol čo najviac vecí v mieste výskytu ploštíc. Následne prebieha samotná dezinsekcia, po ktorej nie je možné ostať v priestore dezinsekcie z dôvodu škodlivosti použitých prostriedkov. Následne musíme proces opakovať, nakoľko majú ploštice svoj cyklus vývinu. Po dvoch až troch dezinsekciách je váš príbytok pripravený na ďalšie používanie bez tohto parazita. Existuje však aj nechemický proces aplikácie horúcej pary. Tento postup využívame v domácnostiach, kde sa nachádzajú malé deti, no nie je možne ho použiť v prípade väčšieho zamorenia. 

A koľko taká profesionálna dezinsekcia stojí? Záleží od rozsahu škody a hmyzu, ktorého sa chcete zbaviť. Ploštice sú pomerne obtiažné na odstránenie a dezinsekcia sa musí v pravidelnom intervale zopakovať 2, niekedy aj 3 krát. Komplexný cenník dezinsekčných služieb máme zostavený na našom webe. 

začať konverzáciu
zákaznícka podpora
Potrebujete poradiť?