24/7 NONSTOP +421915443760

Ploštica je škoda, ktorý sa obajvuje v domácnostiach našej zemepisnej šírky a mnohí z nás sa s ňou v tej svojej domácnosti už stretli. Čo by ste mali o plošticiach vedieť? Ako sa ich zbaviť a čo môže vo vašom dome či byte spôsobiť ich výskyt? Odpovede na tieto otázky sa vám budeme snažiť v tomto článku zodpovdať. 

Aké ploštice sa u vás môžu objaviť?

Ak ste si prečítali náš článok o mravcoch v dome alebo byte, zistili ste, že vo svojej domácnosti môžete mať nie jeden druh mravca. Pri plošticiach je to však iné. Štandardne sa vo vašej domácnosti objavuje Ploštica posteľná. Starší názov, ktorý sa zvykne používať je bzdocha posteľná. Tento škodca sa objavuje v domácnostiach a spravidla býva aj v tých, ktoré môžeme označiť za čisté. Inými slovami, ploštice sa neobjavujú len v špinavých domácnostiach s nižšími hygienickými návykmi, ale aj v tých, kde je hygiene venovaná patričná pozornosť. Ploštica je červený hmyz veľký 5 až 9 mm.

Kde ju môžete nájst?

Tento hmyz sa zdržiava v rôznych štrbinách vášho nábytku, stien či za vašimi tapetami. Okrem toho ich môžete obajviť aj vo vašich elektrických zásuvkách, štrbinách potrubia a v hospodárskych budovách. Ak sa pýtate, ako sa k vám ploštica dostane, je to jednoduché. V lete sa k vám dostane po fasáde budovy a následne sa napríklad v panelovom bytovom dome rozlieza po chodbách a potrubiach. 

Čo je potravou ploštice?

Tento hmyz sa v našich príbytkoch spravidla živí ľudskou krvou. Ak sa vaša pokožka dostane do kontaktu s týmto parazitom, spozorujete na svojom tele pupene, ktoré sú spočiatku bolestivé, neskôr svrbiace. Ich výskyt je zväčša na miestach, tkré nemáte zahalené bielizňou. Pri senzitívnych ľuďoch spôsobuje silnejšie pobodanie opuch či horúčka, nie je to však pravidlo. Po pobodaní je dobré si konkrétne miesto natierať alkoholom, aromatizovaným liehom či chladivou masťou. 

Ako sa pred nimi ochrániť?

Ploštica je parazitom, ktorého si môžete do bytu či domu priniesť kedykoľvek. Je však dobré dbať na správnu hygienu ak si domov nechcete priniesť ploštice z hotela, či návštevy. Okrem zvýšenej hygieny dbajte aj na pravidelnejšiu výmenu posteľnej bielizne. 

Ako sa ich zbaviť?

Ak sa ploštice dostali do vášho príbytku, je najlepšie vyhľadať profesionálnu pomoc. Existuje viacero riešení, ktoré môžete svojpomocne vyskúšať, no spravidla tieto riešenie nebývajú dlhodobé. Odborníci sa postarajú o 100% dezinsekciu a zbavia vás ploštíc na trvalo.

Je však nutné povedať, že ploštice nie sú sústredené len na jednom mieste. Preto, ak sa dostanú do vášho bytu, ideálnym a jediným spoľahlivým riešením je kompletná dezinsekcia bytového domu. Biolit, ani iné prípravky, ktoré bežne kúpite v predajniach vám stačiť nebudú. Pokiaľ máte ploštice v byte alebo dome, je pretrebná pomoc profesionálov, nakoľko bežde dostupné prostriedky obsahujú malé percento účinnej látky a tohto parazita teda nedokážu plnohodnotne odstrániť z vašich domovov. Samozrejme, po aplikácii konkrétnej metódy likvidácie ploštíc, je potrebné proces zopakovať. Dôvodom sú vajíčka a mláďatá, ktoré likvidácia nezničí a preto je potrebné zničiť ich dodatočne.  Ploštice nie sú hanba a preto, ak ich vo svojom obydlí objavíte, neváhajte sa obrátiť na odborníkov a zbaviť sa týchto parazitov efektívne a bez starostí. 

začať konverzáciu
zákaznícka podpora
Potrebujete poradiť?